Inteligentní veřejné osvětlení ušetří až 30 % nákladů
Inteligentní veřejné osvětlení je termín označující takový systém veřejného osvětlení, jenž je schopen uzpůsobovat svou činnost (intenzita osvětlení, počet zapnutých lamp apod.) změnám vnějšího okolí, jako je např. pohyb chodců a jejich počet, pohyb aut a cyklistů či jiných objektů.
Inteligentní veřejné osvětlení pracuje na bázi různých druhů senzorů (tepla, světla...) a kamer, pomocí kterých lampy zaznamenávají změny v okolí. Lampy jsou zároveň mezi sebou internetově propojeny, a tak si mohou změny navzájem sdělovat a uzpůsobovat svůj provoz.
V praxi to vypadá tak, že lampy reálném čase sdělují svou energetickou spotřebu a dobu svícení, sbírají informace o počasí a provozu a počítají intenzitu měsíčního a slunečního svitu. Nasbíraná data umožňují automaticky vypínat/zapínat či utlumovat lampy v závislosti na ročním období, místním počasí či dopravě. Samozřejmě senzory sbírají informace neustále, tudíž světla se uzpůsobují okolním podmínkám nejen na základě dat nasbíraných z minulosti, ale i na základě dat nasbíraných v reálném čase.
Tato opatření mají dvojí efekt - nejenom, že město ušetří až 30 % na výdajích za veřejné osvětlení, ale zároveň se tím i prodlužuje životnost lamp, čímž se snižují výdaje na jejich údržbu či výměnu. O efektivitě tohoto systému se již přesvědčilo např. Oslo, které ušetřilo třetinu na výdajích za veřejné osvětlení a kterým se v budoucnu plánují inspirovat mnohá evropská města.