X
  • 19.12.2018
  • Vytvořil adam
  • kategorie Novinky

Rušivé světlo a jeho negativní účinky

Rušivé světlo bývá často zaměňováno za světelné znečištění, nýbrž je důležité umět tyto dva termíny odlišovat. 

Termín světelné znečištění je širší pojem označující jakékoliv umělé osvětlení majícínežádoucí vedlejší účinky. V užším slova smyslu bychom poté mohli mluvit o termínu neužitečné světlo, který představuje umělé světlo vyzařované osvětlovacím aparátem za hranice určitého osvětlovaného objektu. 

Na druhou stranu, rušivé světlo je užší termín, jenž vymezuje dopady neužitečného světla, které svými kvantitativními, spektrálními či směrovými vlastnostmi zvyšuje nepohodu, obtěžování či omezitelnost vidět nějaký předmět či informace. 

Světelné znečištění                                                                        Širší pojem označující negativní        dopady umělého osvětlení
Neužitečné světloUmělé světlo vyzařované za hranice osvětlovaného objektu
Rušivé světloUžší termín specifikující negativní   dopad neužitečného světla

V dnešní moderní době se na většině míst nachází nějaký zdroj rušivého světla. Mezi ty nejčastější patří komunikace, reklamní osvětlení a osvětlení průmyslových či komerčních areálů. Při snaze o omezení rušivého světla se každému zdroji musí přistupovat individuálně. 

Zdroj rušivého světlaNávrh řešení
Osvětlování komunikací                                                 Správné směřování světelného        toku ( např. aby světlo nebylo             vyzařováno k obloze) 
Reklamní  osvětleníV tomto případě je největším           problémem osvětlení billboardů a únik světla směrem k obloze,            řešením je buď domluva s                   provozovatelem či legislativní        úprava. 

Jas oken z administrativních či       bytových budov
V případě administrativních budov je často problémem rozsvícení        celého podlaží při obsazení pouze  některých kanceláří, řešením je      kvalitně zpracovaný energetický   management a audit
Osvětlení rozsáhlých                         průmyslových či komerčních          areálů Vždy záleží na vlastníkovi a jeho     zodpovědnosti - klíč je v kvalitním energetickém managementu a           auditu, v případě nespolupráce      vlastníka jej lze právně či                    ekonomicky postihovat
Osvětlování venkovních sportovišťV případě krátkodobého                   osvětlování těchto ploch (zápasy,    tréninky), lze rušivé světlo zmenšit správným směřováním světelného toku a zakrytím stadionu
Osvětlování architektonických        objektůZde problém představuje                   především světlo vysílané směrem k obloze, které lze eliminovat             vhodným cloněním 

Hlavní zásady pro omezení rušivého světla

  1.  Využívat svítidla, jež vyzařují světelný tok výhradně do dolního poloprostoru (nesvítí směrem k obloze)
  2.  Omezit světelný přesah
  3.  Směřovat světelný tok do místa s největší mírou využití a zařídit efektivní distribuci světla

Jak zminimalizovat negativní dopad světelného znečištění

Omezit dopad světelného znečištění lze dvěma přístupy - restriktivním, neboli omezujícím, či koncepčním. Restriktivní přístup spočívá v plošné regulaci a zavedením předpisů, které všeobecnými jednoduchými pravidly řeší časté problémy - např. pro omezení úniky světla směrem k obloze přikazují používat svítidla svítící pouze do dolního poloprostoru, dále mohou zakazovat používání určitého typu svítidla atp. Výhoda restriktivního přístupu je ta, že je snadno aplikovatelná na regionální či mezinárodní úrovni. Má ovšem řadu nedostatků, mezi které patří: 

  • neumožňuje problém řešit komplexně
  • neřeší optimalizaci veřejného osvětlení 
  • pracuje pouze s relativními úrovněmi světelného znečištění
  • neřeší rozdílnost vlivů jednotlivých zdrojů rušivého světla
  • neřeší rozdílnost rušivých účinků či světelných zdrojů

Druhý přístup - koncepční, je založen na konkrétním zpracování koncepce veřejného osvětlení jednotlivých měst a obcí. V takovém případě je osvětlení řešeno ve třech základních rovinách: 

  • Vizuální působení 
  • Rušivé vlivy 
  • Účel

Toto řešení zohledňuje odlišnost osvětlení v různých městech i v rámci jedno města a umožňuje tak optimalizovat provoz veřejného osvětlení na míru a zároveň zachovat vlastní identitu místa. Jedná se tedy o složitější, ale o to efektivnější verzi s lepšími výsledky. Firma Enerfis se tomuto přístupu věnuje již 5 let a za tu dobu získala řadu spokojených zákazníků.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás pomocí níže uvedeného formuláře











    Souhlasím se zpracováním osobních údajů a přeji si být kontaktován specialistou na veřejné osvětlení

    Buďte s námi ve spojení

    Nechte nám na Vás kontakt, náš specialista vás bude do 24 hodin kontaktovat a nabídne vám nejvýhodnější variantu přesně podle vašich potřeb a přání.

    Enerfis s.r.o. / Akté spol. s.r.o.
    Drtinova 557/10 / Kvítková 248
    Praha 5 150 00 / Zlín 760 01
    Česká Republika

    info@verejnesvetlo.cz
    tel: +420 222 766 960

    Bankovní spojení: Moneta Money Bank, č.ú.: 203812527/0600

    Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 184207